Dokument PDF (ang. Portable Document Format). Został opracowany przez firmę Adobe Systems. na potrzeby niezawodnego wyświetlania i udostępniania dokumentów w celu prezentacji, przenoszenia i drukowania treści i grafik niezależnie od oprogramowania, sprzętu czy systemu operacyjnego. Format ten obecnie jest wykorzystywany przez firmy na całym świecie. Dokumenty PDF są jednym z najskuteczniejszych sposobów udostępniania plików instytucjom, firmom lub osobom, na przykład licznym urzędom, współpracownikom lub studentom, ale największa zaleta tego formatu jest również jedym z jego największych problemów: tą zaletą a jednocześnie wadą jest fakt, że nie jest on łatwo edytowalny.
Możliwości formatu PDF
Rozwój tego formatu był bardzo dynamiczny. Na początku tej drogi nie można było nawet kopiować tekstu z wyświetlanego pliku, obecnie jest to możliwe, możliwe jest także tworzenie formularzy poprzez dodawanie pól tekstowych, pól wyboru, opcji czy przycisków, odtwarzanie dźwięku, wideo, załanczania innych plików, pracy z warstwami a nawet generowaniu animacji, można także dodać znak wodny. Jest możliwość przetwarzania i przesylania danych. Bardzo interesującym rozwiązaniem jest mozliwość tworzenia zakładek, wewnętrznych odnośników (hiperłączy) oraz wprowadzania komentarzy przez użytkownika co sprawia, że przeglądanie kilkuset stronicowych dokumentów staje się proste a także daje szerokie możliwości do tworzenia prezentacji on-line. Dostępne są metody pozwalające na dzielenie wielostronicowych dokumentów PDF w ten sposób, że poszczególne strony stają się oddzielnymi dokumentami PDF i odwrotnie można łączyć kilka dokumentów w jeden, można zamieniać dokument pdf na obraz i odwrotnie. Wymienione możliwości a nie wszystkie tutaj zostały przytoczone czynią ten format bardzo atrakcyjnym.
Standard PDF
Format PDF został opracowany przez firmę Adobe Systems. Pierwsza specyfikacja formatu PDF-1.0 została opublikowana przez Adobe Systems
w 1993 roku,a w 2007 udostępniła całkowicie dokumentację formatu PDF, w celu opublikowania PDF jako standardu ISO. Standard formatu PDF opisuje specyfikacja ISO 32000. Oprócz formatu PDF wyróżnia się także formaty: PDF/A do archiwizacji, PDF/E do zastosowań inżynieryjnych, PDF/X na potrzeby druku i PDF/UA utworzony aby zapewnić dostępność osobom niepełnosprawnym.
Przeglądarki dokumentów PDF
Do przeglądania plików pdf slużą darmowe przeglądarki. Najbardziej rozpowszechnioną i moim zdaniem najlepszą jest przeglądarka Adobe reader, która doczekała się wersji od 1 do 11. Najnowszą wersją jest Adobe reader DC. Wszystkie te przeglądarki są darmowe. Dostępnych jest równięż szereg przeglądarek innych firm. Można tutaj wymienić przede wszystkim takie przeglądarki jak:
- Foxit Reader,
- Nitro PDF Reader,
- Sumatra PDF,
- Cool PDF Reader,
- Expert PDF Reader,
- PDF Architekt Free,
- PDF-XChange Viewer.
Meżliwości każdej z wymienionych są różne, jednak żadna z nich nie jest tak wszechstronna jak Adobe Reader DC (moim zdaniem jest najlepsza).
Dostępna jest również aplikacja Adobe Readera na urządzenia przenośne i mobilne(z systemem android).
Jak utworzyć dokument PDF
Dokument PDF można utworzyć kilkoma sposobami:
- Pierwszy sposób to użycie płatnych komercyjnych programów na komputery stacjonarne, a także w internecie przy użyciu aplikacji internetowych z płatnym dostępem (wykupionym kontem).
- Drugi sposób to wygenerowanie dokumentu PDF na własnej stronie internetowej przy użycju aplikacji i kodu napisanego z wykorzystaniem języków PHP, HTML, Jawa Script, bibliotek FPDF, TCPDF, MPDF. Do utworzenia takich dokumentów dane pozyskuje się z plików XML, wypełnionych formularzy, a także lub dodatkowo z bazy danych MYSQL. Tak utworzone dokumenty PDF są dostępne wprost do pobrania, mogą być przesłane w formie załącznika wprost na adres email podany w formularzu lub wyświetlone w przeglądarce internetowej z wykorzystaniem odpowiedniego pluginu.
- Trzeci spob to wykorzystanie popularnych programów biurowych posiadających wbudowane mechanizmy do exportowania utworzonych w nich dokumentów do pliku pdf.
- Kolejny sposób to korzystanie z wielu konwerterów dostępnych on line w internecie.
Pierwszy i drugi sposób pozwala na zaimplementowanie wszystkich możliwosci formatu PDF jakie opisano we wtępie, natomiast w trzecim i czwartym sposobie możliwości są najskromniejsze.
Bezpieczeństwo
Podczas pracy z cyfrowymi dokumentami PDF ważne jest bezpieczeństwo danych. Plik PDF można zabezpieczyć hasłem, tak aby użytkownik nieznający hasła nie mógł go przeglądać. Można też trwale usunąć z plików informacje poufne. W przypadku korzystania z dokumentu przez kilku użytkowników mozliwe jest stosowanie przywilejów i stosowanie odpowiednich haseł. Dostępne są również opcje szyfrowania danych i stosowania podpisów elektronicznych.